RSA Biofeedback

Oddychanie jest podstawową ludzką czynnością, którą traktujemy jak coś oczywistego. I tak jest  dopóty, dopóki nie zaczynają się pojawiać kłopoty z naszym zdrowiem lub społeczno-emocjonalnym funkcjonowaniem. Prawidłowe oddychanie jest zasadniczym elementem zdrowia fizycznego i psychicznego. Co więcej, jest jedyną funkcją organizmu, którą możemy wykonywać zarówno świadomie i nieświadomie. Oddychanie stanowi swoisty pomost pomiędzy ciałem a umysłem, wywierając na nie przemożny wpływ. Regulacja oddechu z pracą serca pozwala na nieinwazyjne polepszenie naszego szeroko rozumianego stanu zdrowia.Czy wiecie, że

 • wykonujemy 20 tys. oddechów na dobę (co daje liczbę setki milionów oddechów w ciągu całego życia) 
 • w spoczynku przepompowujemy 5–7 litrów powietrza na minutę, a kiedy biegniemy – aż 150 litrów na minutę 
 • średnio pobieramy ok. 10 000 litrów powietrza na dobę
 • płuca zawierają 300–450 milionów pęcherzyków o łącznej powierzchni  nawet do 100 metrów kwadratowych
 • serce kurczy się 70 razy na minutę (100 tys. razy dziennie)
 • miesięcznie serce przepompowuje ponad 300 tys. litrów krwi
 • 100 000 km pokonuje dziennie krew  w naszym organizmie

Utrzymanie takiego mechanizmu w dobrym stanie to nie lada wyzwanie.Niemal 1/5 mieszkańców (ten niekorzystny współczynnik stale się zwiększa)  krajów uprzemysłowionych cierpi z powodu schorzeń układu oddechowego i powikłań z nim związanych. Choroby te zajmują drugie miejsce na liście najczęstszych przyczyn inwalidztwa oraz szóste na liście przyczyn zgonów. Ćwiczenia oddechowe mogą jednak zmienić tonus układu nerwowego oraz  o oraz wywrzeć dobroczynny wpływ na wiele mimowolnych funkcji organizmu. Większość z nas niewiele wie o tym jak wykorzystać oddychanie dla zachowania zdrowia, w procesie leczenia lub w celu podniesienia ogólnej wydolności organizmu. A terapia oddechowa wykorzystywana do poprawy zdrowia psychicznego jest rodzajem interwencji służącej wykluczeniu niepożądanego schematu reakcji emocjonalnych lub uzyskaniu nad nim kontroli. Dzięki zwykłemu wykorzystaniu własnego oddechu, ale w ulepszonej formule, możemy nauczyć się:

 • rozwiewać własne obawy i zachować spokój;
 • unikać wpadania w panikę;
 • radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi,
 • bólem i rozmaitymi czynnikami stresogennymi;
 • poprawić zdolność koncentracji;
 • indukować zdrowy sen;
 • pokonywać umęczenie;
 • dodawać sobie energii i wigoru
 • zmniejszyć prawdopodobieństwo popadnięcia w depresję

    Wszystko to możemy osiągnąć, jeśli poznany i wcielimy w życie sztukę świadomego panowania nad oddechem. Wiedza na temat działania układu oddechowego oraz związku, jaki zachodzi pomiędzy prawidłowym oddychaniem a zdrowiem, pomoże nam zyskać większą świadomość tego, na jak różnych poziomach funkcjonuje nasz organizm. Ucząc się, jak efektywnie oddychać, możemy wydatnie poprawić stan zdrowia i  jakość funkcjonowania w własnym życiu. A zatem zacznijmy konspirować ze sztuką. To, że oddychamy, świadczy o tym, że żyjemy. Wielu z nas jednak ma nieprawidłowe nawyki oddechowe – zasięg oddechu najczęściej jest ograniczony do klatki piersiowej, przez co jego efektywność jest niewielka, gdyż wdychane powietrze rzadko c dociera do dolnej, najszerszej części płuc. Przepływ krwi w dolnej jej części,  w pobliżu przepony,  jest bardzo intensywny i wynosi ponad litr na minutę. Zaś w szczytach płuc sięga zaledwie dziesiątej części litra. Tlen zawarty we wdychanym powietrzu jest niezbędny w procesie spalania składników odżywczych, stanowiących dla organizmu źródło energii Dlatego każde uszczuplenie ilości tlenu dostarczanego organizmowi odbija się niekorzystnie na zasobach gromadzonej energii, a więc na naszej witalności i wydolności naszego organizmu. To tak jakby chcieć jechać najlepszym samochodem z zapchanym filtrem powietrza. Owszem będzie jechał, tylko jak. A zmiana filtra na nowy zmienia wszystko zasadniczo. Tak więc, poszerzając własną świadomość oddychania, łatwiej będzie nam dostrzegać te nieuświadamiane sobie wcześniej nawyki, które dotąd ujmowały nam zdrowia i energii. W ten sposób będziemy mogli zastępować je korzystniejszymi sposobami oddychania, nad którymi mamy większą kontrolę. Zdobędziemy tym samym potężne i skuteczne narzędzie służące uzyskaniu harmonii pomiędzy ciałem a psychiką, wspomagające nasz rozwój i umożliwiające wykorzystanie w pełni naszego potencjału. Ze zrozumiałych względów jest to dość powolny proces. Jednak zainwestowany wysiłek  zostanie w stosownym czasie zamieniony w praktyczne umiejętności.

   Mając powyższe na uwadze pragnę zaoferować Państwu nową terapię – trening RSA Biofeedback. RSA (Respiratory Sinus Arrhythmia) to różnica pomiędzy maksymalnym rytmem serca na wdechu a minimalnym na wydechu. RSA Biofeedback to skuteczna metoda treningowa, dzięki której możliwe jest uzyskanie synchronizacji pracy serca z oddechem, co skutkuje uzyskaniem stanu homeostazy – naturalnej równowagi zachodzących w organizmie człowieka procesów. Jeśli wyniki twoich badań (np.: okresowych)  są poniżej lub powyżej normy wiekowej, to mówimy o zaburzeniu mechanizmów utrzymania homeostazy, czyli o stanie alarmowym w organizmie. W tym przypadku twoje RSA będzie małe. Terapia ma na celu wypracowanie nowego nawyku oddechowego, który pomaga równoważyć pracę autonomicznego układu nerwowego, współczulnego i przywspółczulnego, odpowiadających za przebieg procesów pobudzania i hamowania w organizmie.  Właściwy trening pozwala na regulację tętna i oddechu przez co stabilizuje stan emocjonalny, poprawia pracę serca i stopień dotlenienia organizmu wpływając na poprawę funkcjonowania komórek mózgu. Dodatkowo działa korzystnie na opanowanie stresu, radzenie sobie z tremą i lękiem, umiejętność osiągania stanu relaksu, radzenie sobie z zadaniami wymagającymi dużego zaangażowania emocjonalnego i mówienie bez wysiłku. Jest zalecana nie tylko osobom z problemami zdrowotnymi, ale także jako skuteczna metoda profilaktyki schorzeń. Regulacja oddechu z pracą serca pozwala na nieinwazyjne polepszenie stanu zdrowia, wzmacnia kondycję oraz stabilizuje stan emocjonalny. Tą metodę terapii stosuje się  jako wspomagającą terapię Neurofeedback. Może być również wykorzystywana w terapii logopedycznej. 

Trening RSA Biofeedback, z wykorzystaniem aparatury z St.Petersburga, odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzetu, który rejestruje elektryczną aktywność serca (EKG) i wyodrębnia rytm serca (HR) człowieka w czasie rzeczywistym oraz mierzy częstotliwośc oddechu. Dedykowane oprogramowanie odzwierciedla mierzone wartości na komputerze w zrozumiałej i atrakcyjnej dla pacjenta postaci multimedialnej. Zestaw RSA Biofeedback jest skonfigurowany według konkretnej terapeutyczno - edukacyjnej metody rosyjskiego naukowca – fizjologa, Aleksandra Smetankina, Program samodzielnie oblicza cel (progi) zadaniowy w czasie rzeczywistym dla każdego indywidualnie, umożliwia wyrównanie stanu psychoemocjonalnego pacjenta, w ciekawy sposób uczy relaksacji i optymalnego oddechu, niezbędnego dla przyswajania nowej wiedzy przed rozpoczęciem każdej terapii, rehabilitacji czy uczenia się.. Całość przebiegu terapii odbywa sę pod nadzorem certyfikowanego terapeuty.

Przebieg terapii:

 1. wywiad terapeutyczny, wstępna ocena stanu zdrowia na podstawie pomiaru RSA.
 2. kształtowanie prawidłowego wzorca oddychania z osiąganiem maksymalnego RSA ze sprzężeniem zwrotnym.
 3. wyćwiczenie i utrwalenie prawidłowego oddychania ze sprzężeniem zwrotnym.
 4. prawidłowy oddech z osiągnięciem maksymalnej RSA bez sprzężenia zwrotnego  i ocena osiągniętych efektów
 5. kolejne sesje to utrwalenie nawyku oddechu z maksymalną RSA

Wskazania do terapii RSA Biofeedback:

 • ADHD, ADD, LD
 • Zaburzenia pamięci i koncentracji uwagii
 • Wspomaganie w terapii Neurofeedback
 • Wspomaganie w  logoterapii
 • Zaburzenia psychoemocjonalne
 • Zwiększenie odporności na stres
 • Zwiększenie pewności siebie
 • Zaburzenia samooceny
 • Zmniejszenie agresji
 • Polepszenie zachowania
 • Zwiększenie kreatywności
 •  Astma, chronicznego bronchit i rozedm
 •  Nerwobóle
 •  PRZYGOTOWANIE KOBIET DO PORODU
 • Profilaktyka chorób układu oddechowego
 • Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych
 • Zaburzenia wegetatywno-naczyniowe
 • Zaburzenia psychosomatyczne

Terapia pacjentów w zależności od  probemów zdrowotnych ma w charakter krótko i średnioterminowy. 

  

 
 

  NEUROFEEDBACK   NEUROBIK

 


  RSA BIOFEEDBACK

                   OPINIE O NASZEJ FIRMIE

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi na temat naszej pracy. Do kazdej podpisanej opinii rzetelnie się ustosunkujemy na naszej stronie internetowej. Wszystko to dla szeroko pojętego dobra pacjentów i w trosce o najwyższe standardy i nieustanne doskonalenia Naszego warsztatu pracy.