Uczeni jako "uzależnionych" od smartfonów sklasyfikowali 7 proc. badanych, jako "fanatyków", aż 12 proc. Tymczasem uzależnienie to może prowadzić do depresji, izolacji społecznej, niepokoju społecznego, nieśmiałości, impulsywności i niskiej samooceny.
Isaac Vaghefi, adiunkt Binghamton University (USA) i jego koledzy przeprowadzili ankietę wśród 182 studentów i poprosili, aby opisali, w jaki sposób codziennie korzystają z smartfona. Na podstawie analizy odpowiedzi klasyfikowali użytkownika jako jeden z następujących typów:
- rozważny,
- typowy,
- bardzo zaangażowany,
- fanatyczny
- uzależniony.
Jako "uzależnionych" sklasyfikowano 7 proc. badanych, jako "fanatyków" - 12 proc. Obie te grupy doświadczają osobistych, społecznych i zawodowych problemów ze względu na kompulsywną potrzebę korzystania ze smartfonów. Użytkownicy ci wykazywali oznaki, które mogą wskazywać na depresję, izolację społeczną, niepokój społeczny, nieśmiałość, impulsywność i niską samoocenę. Kobiety wykazywały większą podatność na uzależnienie. Nasze smartfony stały się narzędziami zapewniającymi krótkotrwałą, szybką i natychmiastową satysfakcję, co jest dużym wyzwaniem- wyjaśnia Vaghefi. Nasze neurony wysyłają impulsy, uwalniana jest dopamina, co z czasem sprawia, że pragniemy szybkiej reakcji zwrotnej i natychmiastowej satysfakcji. Z tego powodu skraca się także czas skupienia uwagi - jesteśmy coraz bardziej i bardziej podatni na nudę - dodaje.
"Uzależnienie od technologii" nie jest oficjalnym zaburzeniem psychicznym ujętym w najnowszej klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5), jednak termin ten bywa używany w przypadku zachowań związanych z mediami społecznościowymi, nadmiernym przesyłaniem tekstów, przeciążeniem informacją, zakupami online, hazardem, grą wideo, pornografią internetową i ogólnie używaniem smartfonów.
(PAP/Rynek Zdrowia 18 kwietnia 2017 )
ODPOWIEDZI NA PYTANIA
Jeśli nasza odpowiedź nie satysfakcjonuję Cię, skonkretyzuj pytanie i przeslij je z zakładki "KONTAKT".